Po narození prvního koťátka
V poporodní fázi kočka vypudí placentu. Obvykle ji hned pozře. Placenta obsahuje řadu důležitých látek pro tvorbu mléka. Pokud nevyšla placenta společně s kotětem, je vypuzena při následujícím stahu. Zjistíme, jestli je lůžko celé, počet lůžek musí odpovídat počtu koťat.
Hned po porodu kočka kotě důkladně olíže. Olizování současně podpoří dýchání a krevní oběh. Pokud kočka kotě neolíže a neusuší, musíme je sami vytřít, eventuelně rozdýchat prudším zhoupnutím v dlani. Také zajistíme průchodnost dechových cest vytřením tlamičky, případně odsáním tekutin.
Kočka obvykle instinktivně ví, co má dělat a sama překousne pupeční šňůru. Některé kočky, zvláště s plochým obličejem – perské, exotické – nedokážou překousnout pupeční šňůru. To je ten tmavě masově červený provazec spojující mládě s placentou. Je nutno počkat asi pět minut a pak cca 2 cm od těla mláděte čistýma rukama mezi palcem a ukazovákem provazec pevně stisknout a tupě nehty oddělit. Po 2–3 sekundách pustíme. Podvazování pupíku není nutné, stříháni může vést ke krvácení. Pupík je možno desinfikovat čistým lihem nebo desinfekčním prostředkem na rány, ale bez pachu. Zaschlý zbytek pupku po několika dnech odpadne.
Když je koťě olízané a bez pupeční šňůry, určíme pohlaví a kotě zvážíme. Obvyklá porodní váha je 80–100 gramů.